تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب : ۳۴۰۶
جالب است ۰
هشت ماه می‌شود که رسول پارسی استاد دانشگاه، نویسنده و روشن‌گر دینی در زندان گروه طالبان به سر می‌برد که از سرنوشت او حتی به خانوادش‌هم جزئیات بیشتری داده نمی‌شود.
خانواده رسول پارسی: برای آزادی او از قید طالبان صدا بلند کنید
صدای افغانستان، کابل: هشت ماه می‌شود که رسول پارسی استاد دانشگاه، نویسنده و روشن‌گر دینی در زندان گروه طالبان به سر می‌برد که از سرنوشت او حتی به خانوادش‌هم جزئیات بیشتری داده نمی‌شود.
رسول پارسی در ماه حمل سال ۱۴۰۲ در شهر کابل از سوی نیروهای استخبارات گروه طالبان به دلیل انتقاد تند از رویه و رفتار خشونت‌بار این‌گروه بازداشت و به‌جای نامعلومی منتقل شد که مدت ۲۰ روز از سرنوشت او خبری نبود.
خانواده آقای پارسی گفته‌اند که برای رهایی او بارها به ادارات طالبان مراجعه کردند ضمن این‌که به عریضه‌شان توجه نشده، مورد خشم و اهانت افراد این گروه نیز قرار گرفتند. 
پس از بازداشت آقای پارسی، بسیاری از شهروندان کشور فعال در رسانه‌های جمعی واکنش نشانده دادند و گفتند که طالبان در پی‌‌سرکوبی دانشمندان و نویسندگان کشور هستند.
رسول پارسی، یکی از نواندیشان دینی از ولایت هرات است که در سال‌های پسین به کابل رفته بود و در آن‌جا زنده‌گی می‌کرد. آقای پارسی از دانشکده شرعیات دانشگاه هرات فارغ شده است. او نخست به‌عنوان خطیب در یکی از مسجد‌های هرات وظیفه انجام می‌داد، اما بعدها از آن وظیفه دست کشید و به‌عنوان یک نویسنده و نواندیش دینی فعالیت می‌کرد. 
دوصد روز از بازداشتی این استاد دانشگاه می‌گذرد، هنوز طالبان برای وی دادگاه تشکیل نداده‌اند و دلیل بازداشت‌‌اش تفهیم نشده‌است.
 اما طالبان وی را زندانی کرده‌اند و همسر و سه فرزندش را بی‌سرپرست گذاشته‌اند.
خانواده او از شهروندان افغانستان خواستند که برای رهای او از هر راه ممکن صدا بلند کنند.
طالبان پس از سلطه‌شان بر افغانستان ده‌ها استاد دانشگاه، فعال مدنی، کارمندان رسانه‌ها و منتقدان رژیم خود را بازداشت، زندانی و شکنجه کرده‌اند.
استخبارات این بسیاری از فعالان مدنی، خبرنگاران و منتقد خود را با گرفتن ضمانت معتبر آزاد کردند و از آنان تعهد گرفتند که دیگر در رسانه‌ها حاضر نشوند.
 
https://panjshirnews.com/vdce.78xbjh8ep9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین