تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب : ۳۴۳۱
مصاحبه احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی با بخش مطبوعاتی مجلس سنای فرانسه
«طالبان تهدید، برای همه» 
احمد مسعود پسر فرمانده مسعود، در حالیکه با رئیس مجلس سنای فرانسه (Gérard larcher) صحبت می کرد، از جامعه جهانی خواست که «سیاست منفعلانه» خود را در قبال طالبان متوقف کند. 
سوال: از سفرتان به اروپا چه انتظار دارید؟
احمد مسعود: بیش از دو سال است که ما شاهد وضعیتی در افغانستان استیم که تمامی دست‌آوردهای اخیر در حال از بین رفتن استند. زنان به طور سیستماتیک هدف قرار می گیرند. آپارتاید جنسیتی یک پدیده واقعی است. تروریسم در حال رشد است. من فکر میکنم زمان آن رسیده است که واقعاً به آنچه در افغانستان می گذرد توجه کنیم. 
سوال: آیا فکر‌ می‌کنید که کشورهای اروپایی، افغانستان را فراموش کرده اند؟
احمد مسعود: من نمی گویم فراموش شده اند، اما یک سیاست منفعلانه از سوی جامعه بین‌المللی وجود دارد. به یاد داشته باشیم که این سیاست منفعلانه در دهه ۱۹۹۰ پیامدهای مرگباری داشت. 
سوال: شما کتابی تحت عنوان «آزادی ما» منتشر کردید که در آن تذکر یافته که می‌خواهید صدای کشورتان باشید، چه صدایی؟
احمد مسعود: صدای زنان، مردان، دموکراسی و آزادی افغانستان. 
سوال: شما در این کتاب می گوئید که طالبان امروز نسبت به طالبان دیروز شرورتر هستند؟
احمد مسعودآیا اشتباه گفته ام؟ اعمال آنها گویای این ادعاست. 
سوال: به گفته شما، تنها راه بیرون رفت از این وضعیت، مذاکره با طالبان است؟
احمد مسعود: این اصل مسئله ماست. فکر می کنم ضروری است که جامعه بین‌المللی با نیروهای دموکراتیک افغانستان وارد تعامل و گفتگو شده و بر طالبان فشار بیاورند. زیرا این رژیم نامشروعی که خود را به زور اسلحه بر مردم تحمیل کرده و این ظلم و ستمی که در حال انجام است قابل قبول نیست و تهدیدی برای همه ماست. 
سوالشما با رئیس مجلس سنا ملاقات کردید و دیروز در پارلمان اروپا بودید. گفتگو‌ها چگونه پیش رفت؟
احمد مسعودشاید اولین بار بود که ما چنین تغییر دیدگاه و حسن نیت نسبت به افغانستان را احساس کردیم. نمی گویم قبلا اینطور نبود. اما من معتقدم که پس از دو سال، طالبان چهره واقعی خود را نشان داده اند. آنها تغییر نکرده اند، به وعده‌های خود عمل نکرده اند. و من احساس می کنم که اکنون اروپایی‌ها نسبت به افغانستان توجه واقعی دارند و این یک امید بزرگ برای مردم افغانستان و نیروهای دموکراتیک کشور می‌باشد. 
سوال: شما می خواهید نماینده مقاومت در برابر طالبان باشید. آیا حامی دارید؟ و اگر بله، چند نفر از شما حمایت می‌کنند؟
احمد مسعود: تمامی شهروندان افغانستان با مقاومت هستند. مردم افغانستان از طالبان حمایت نمی کنند. اگر طالبان اینطور فکر نمیکنند، من آنها را برای برگزاری انتخابات به چالش می کشم و خواهیم دید که چه کسی برنده خواهد شد. 
سوال: شما هم مثل پدرتان ناخواسته جنگ میکنید. اما از نظر شما چارهٔ جز این ندارید؟
احمد مسعود: کاملاً. طالبان از مذاکره با مخالفان و نیروهای دموکراتیک خودداری می کنند. آنها می گویند: تسلیم شوید و همه چیز در آینده خوب خواهد شد. این راه درست برای مذاکره نیست. پس وقتی چاره ای جز دفاع از خود ندارید، این کار را انجام می دهید. من مطمئن هستم که این ظلم پایان خواهد یافت و مردم پیروز خواهند شد. من فقط می خواهم وظیفه خود را انجام دهم، تا جایی که می توانم از کشورم محافظت میکنم.
 
برگردان: شاکر حیات
 
https://panjshirnews.com/vdcc.1q1a2bq0sla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما