تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۱ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۳۰
کد مطلب : ۹۰۵
تعداد نظر۲
جالب است ۱
ممنوعیت رفتن دختران به مکتب‌های متوسطه و لیسه، افزون بر واکنش‌های خارجی، با واکنش برخی از چهره‌های نزدیک به امارت اسلامی نیز روبرو شده است.
انتقاد شیخ فقیرالله فایق از بسته ماندن مکاتب دخترانه
ممنوعیت رفتن دختران به مکتب‌های متوسطه و لیسه، افزون بر واکنش‌های خارجی، با واکنش برخی از چهره‌های نزدیک به امارت اسلامی نیز روبرو شده است.
شیخ فقیرالله فایق، یکی از عالمان دین و استاد جامعه نعمان ابن ثابت در کابل، با انتقاد از به دور ماندن دختران از آموزش، این تصمیم امارت طالبان را به چالش کشیده و مخالفتش را اعلام کرده است.
شیخ فایق، دومین روحانی است که با مسدود ماندن مکتب‌های دخترانه دوره‌های متوسطه و لیسه، مخالفت کرده است. در هفته روان، مولانا خواجه جلیل‌الله مولوی‌زاده، یکی دیگر از عالمان دین در کشور در فتوایی گفته بود که از دیدگاه اسلام، دختران اجازه دارند تا علوم عصری را آموزش ببینند.
درعین حال، شیخ فایق نیز بر این که اسلام اجازه داده است تا دختران در کنار مضامین دیگر، آموزش‌های عصری را نیز فرا بگیرند، تأکید کرده و گفته است: «فتوایی را که جواز ندارد، کی داده، چرا و دلیلش چه است؟ یک دلیل عادلانه برای مسدود کردن مکاتب دخترانه برای من نشان دهید.»
او از امارت اسلامی خواسته است تا دروازه مکتب‌ها به روی دختران دوباره بازگشایی شوند. وی هشدار داده که "اگر خواسته‌اش نادیده گرفته شود، با برخی از عالمان دیگر دینی، برای شکایت به نزد مولوی هبت‌الله، رهبر امارت اسلامی خواهند رفت."
شیخ فقیرالله فایق افزوده است: «کفار بالای ما می‌خندند، ما را مردم وحشی می‌گویند؛ ما موضوعات مهم را می‌گذاریم و دنبال موضوعات غیرمهم استیم.»
  https://panjshirnews.com/vdchtmnwd23nv.ft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خوب شده نکشتنش
مگر طالب نظر علما را قبول دارد؟ فقط گپ قبیله است
آخرین عناوین